Optyka w sporcie

Dodano przez: Bart OSK Kategoria: Moda w: niedziela, październik 16, 2016 Przeczytano: 781

Przyszła upragniona wiosna, jest coraz cieplej, a w stolicy w marcu odbył się pierwszy z serii maratonów, w których biorą udział tysiące biegaczy w różnym wieku, także ci z wodami wzroku. Obecnie wada wzroku i uprawianie sportu nie muszą się wykluczać, wielu z nas pomięta, że był to problem jeszcze kilkanaście lat temu. Ponadto markowe okulary na nosie stały się jednym z elementów modnego stroju dzisiejszych sportowców, czy to amatorów, czy profesjonalistów.

Czy okulary w sporcie to tylko moda?

Z pewnością okulary są częścią mody, ale przyznajmy, mody bardzo mądrej i potrzebnej. Dowodem na to są opublikowane w listopadzie zeszłego roku wyniki badań naukowców z Johns Hopkins University, Harvardu i innych uczelni. Naukowcy ci z milionów danych, jakie zbierają izby przyjęć ponad 900 szpitali w Stanach Zjednoczonych, wyciągnęli te, które dotyczyły uszkodzeń oczu w trakcie aktywności sportowej [1]. Wyniki pochodziły z lat 2010-2013.

Okazało się, że rocznie do izb przyjęć trafia około 30 tys. pacjentów, którzy uszkodzili wzrok w czasie uprawiania sportu. Zdecydowaną większość z tych urazów odniosły osoby młodsze niż 18 lat, a duża część z nich nie miała 10 lat.

Sportem, który był najbardziej urazowy, okazała się koszykówka. To gra zespołowa, w której często dochodzi do bolesnego uderzenia, np. palcami czy łokciem, między zawodnikami, a mało których z nich używa okularów ochronnych, chyba że niezbędna jest u niego korekcja wady refracji. Wśród chłopców sporo było urazów wzroku spowodowanych przez popularne także w Polsce wiatrówki ASG na plastikowe kulki. To efekt tego, że gracze nie przestrzegają przepisów bezpieczeństwa i nie noszą okularów chroniących oczy. Dowodem na to jest bardzo mała liczba uszkodzeń spowodowanych w czasie gry w paintball, gdzie maska z okularami jest podstawowym wymogiem do uczestnictwa w zabawie. Co ciekawe, wśród dziewczynek najwięcej uszkodzeń wzroku powstało w czasie jazdy na rowerze. Ich też można było uniknąć, gdyby rowerzystki miały odpowiednią ochronę głowy i oczu. Urazy te powstały bowiem na skutek wywrócenia się i uderzenia twarzą o jezdnię.

Większość urazów dotyczyła na szczęście nie samych gałek ocznych, ale okolic oczu, powiek i kości.

Liczba urazów wzroku oraz okolic u sportowców rośnie i zapewne, ze względu na modę na zdrowe życie i uprawianie sportów, będzie rosła. Dlatego specjaliści muszą przekonywać swoich pacjentów od dzieciństwa, że okulary przeciwsłoneczne i ochronne to dla nich dobro, że dzięki nim zachowają to, co dla nich bardzo ważne, czyli wzrok. A przecież producenci okularów oraz soczewek okularowych wręcz dwoją się i troją, aby zapewnić sportowcom amatorom i zawodowcom odpowiednią, wygodną, modną, a przede wszystkim bezpieczną ofertę (tab. 1).

Jakie powinny być okulary dla sportowców?

Przede wszystkim muszą być wykonane z materiałów trwałych, odpornych na uderzenia, a przy tym lekkich. Takimi materiałami są NXT, włókno węglowe, tytan i stopy aluminium. Materiały te są niezwykle wytrzymałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz hipoalergiczne.

Komfort noszenia to druga po wytrzymałości podstawowa cecha, jaką kierują się klienci, wybierając okulary sportowe. Jak wspomnieliśmy, okulary powinny być lekkie, ale też muszą dobrze leżeć na nosie oraz trzymać się stabilnie głowy. Przy tym nosek i zauszniki nie mogą obcierać ciała. W sportach kontaktowych zdecydowanie lepiej sprawdzają się okulary-gogle czy okulary ochronne mocowane na głowie za pomocą gumki czy elastycznej taśmy. Niektórzy producenci tak konstruują swoje okulary, aby można było odłączyć standardowe zauszniki i zamontować taśmę. Dzięki temu jednych okularów można używać do różnych sportów. Doskonale zaprojektowane okulary wyposażone są w amortyzatory, które przejmą część energii przy uderzeniu, a ich konstrukcja uniemożliwia wpadnięcie soczewek do wewnątrz, co może być groźne dla oczu.

Jak wiadomo, w czasie intensywnego uprawiania sportów człowiek nagrzewa się i poci. W efekcie między okularami a oczami temperatura jest zwykle wyższa od tej na zewnątrz okularów. Prowadzi to do zaparowania soczewek. Dlatego okulary powinny mieć dobrze zaprojektowany system wentylacji, dzięki czemu okolice oczu nie będą się przegrzewać, a wytworzona para wodna będzie usuwana. Firmy oferują dodatkowo różnego rodzaju powłoki, które w połączeniu z płynami czy chusteczkami mają nie dopuszczać do zaparowywania.

W utrzymaniu czystości pomagają dodatkowo powłoki oleo- i hydrofobowe.

Nie można zapomnieć też o powłoce lub warstwie polaryzacyjnej. To niezbędne uzupełnienie okularów dla sportowców, niwelujące niebezpieczne dla wzroku odblaski mogące nawet chwilowo oślepić zawodnika.

Same soczewki muszą być wykonane z materiałów lekkich i odpornych na uderzenia. Minimum to CR39, które sprawdzą się w sportach, gdzie nie zachodzi niebezpieczeństwo mocnego uderzenia czy postrzelenia z wiatrówki. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się jednak soczewki z poliwęglanu, a dla naprawdę wymagających są takie zaawansowane materiały, jak Plutonite firmy Oakley, Trivex czy NXT, występujące w różnych odmianach i pod różnymi nazwami handlowymi.

Oprawki sportowe mają zwykle dużą bazę, co sprawia, że ich prawidłowa obróbka nie jest łatwa.

Soczewki w okularach sportowych muszą zapewniać użytkownikom ochronę przed promieniowaniem UV. Jak wiadomo, jest ono odpowiedzialne za rozwój wielu chorób, w tym za zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę, skrzydlik, a nawet raka skóry wokół powiek. Aktywni sportowcy, zwłaszcza ci, którzy uprawiają dyscypliny na świeżym powietrzu, muszą wiedzieć, że na ich oczy czyha niewidzialny, a bardzo niebezpieczny wróg. Zadaniem specjalisty ochrony wzroku jest nie tylko pomoc w doborze odpowiednich okularów, ale także uświadomienie wszystkich zagrożeń, jakie niesie ze sobą długie eksponowanie wzroku na promieniowanie UV. Jako efektywne rozwiązanie specjaliści zalecają też połączenie soczewek kontaktowych z filtrem UV i okularów przeciwsłonecznych, zabudowanych, opływowych, z szerokimi zausznikami, zwłaszcza w krajach o wysokim stopniu nasłonecznienia.

Kolor soczewek ma też bardzo duży wpływ na jakość uprawianego sportu i osiągane wyniki. Przykładowo soczewki zabarwione na żółto poprawiają widoczność piłki tenisowej. Purpurowy z kolei pomaga graczom w golfa w zobaczeniu piłeczki. Bursztynowe i różowe zabarwienie wybierają osoby uprawiające sporty zimowe. Obecnie duża część aktywnych ludzi nie ogranicza się do uprawiania jednego sportu, dlatego często sięgają oni po uniwersalne oprawy, do których można zamontować soczewki o różnym zabarwieniu, piano, z korekcją, z nakładką przyciemniającą. Dla sportowców z wadą wzroku soczewki fotochromowe są doskonałym rozwiązaniem. Wybór jest naprawdę olbrzymi, a sportowcy cenią sobie tę uniwersalność, o ile polecą im ją specjaliści.

Opr. IKK

Źródło: Branżowy dwumiesięcznik optyka numer 2(45)2017

Top