Rozwiązania optyczne dla sportowców - co nowego?

Dodano przez: Bart OSK Kategoria: Trendy w: niedziela, październik 16, 2016 Przeczytano: 1286

Segment okularów i soczewek sportowych ciągle się rozwija i z pewnością tak będzie przez najbliższe lata. Popularność aktywności stricte sportowych i okołosportowych rośnie w szybkim tempie. Według badania CBOS z września 2013 r„ 66% Polaków uprawiało sport lub ćwiczenia w ciągu ostatniego roku, przy czym 40% podejmowało aktywność fizyczną regularnie, zaś 26% sporadycznie. Uprawianie sportu to przede wszystkim domena ludzi młodych, dobrze wykształconych, zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej i mieszkających w mieście.

Najbardziej popularnym sportem jest jazda na rowerze (51%), a za nią pływanie (28%). Biega 18% ankietowanych, turystykę pieszą uprawia 16%, 14% gra w siatkówkę i piłkę nożną, a na fitness chodzi 13%. 11% uprawia sporty zimowe.
Polacy najczęściej uprawiają sport dla zdrowia (70%) i dla przyjemności (61%). 47% deklaruje natomiast, że ćwiczy dla lepszego samopoczucia, aby odreagować stres czy być w dobrej formie.

Wspólną cechą amerykańskich siedemdziesięciolatków, którzy rzadko odwiedzają lekarza, okazało się uprawianie sportu w szkole średniej - jak w styczniu 2014 r. poinformował PAP za pismem „BMC Public Health". Sportowa aktywność w szkole średniej wiąże się także z uprawianiem sportu w późniejszym okresie - zarówno w przypadku konkurencji indywidualnych, jak i zespołowych. A więc sport to zdrowie i pasja, a na realizowanie swojej pasji ludzie są w stanie przeznaczyć spore zasoby finansowe.

W związku z tym w USA ponad 90% niezależnych salonów optycznych ma w ofercie - mniej lub więcej - rozwiązań dla sportowców. Nie są to wyłącznie okulary przeciwsłoneczne piano o aerodynamicznych kształtach i udogodnieniach technologicznych, ale również zaawansowane rozwiązania dla osób wymagających korekcji wzroku. Coraz więcej producentów, także na polskim rynku, ma w ofercie soczewki okularowe o specjalnej konstrukcji, umożliwiającej wstawienie ich w oprawy o kształcie sportowym, o wysokiej krzywiźnie bazowej (niedawno usługę szklenia takich opraw wprowadziły firmy Optykon i Szajna Laboratorium Optyczne - w ramach serii Sport & Fashion).

Coraz większą popularnością cieszą się też okulary ochronne, jak np. Progear w ofercie Optykon czy Sziols w ofercie Hayne. Świetnie sprawdzają się one w przypadku aktywnych nastolatków i osób uprawiających sporty kontaktowe i urazowe. Są powszechnie używane w USA, bardzo przydatne i wygodne, zatem można spodziewać się ich rosnącej sprzedaży także i u nas.

Poza tym wkładki korekcyjne (pojedyncze i podwójne), wymienne soczewki o różnych kolorach dopasowanych do warunków atmosferycznych, korekcyjne okularki do pływania i maski do nurkowania, nakładki przeciwsłoneczne na okulary korekcyjne, a wreszcie połączenie: soczewki kontaktowe i sportowe okulary przeciwsłoneczne - to rozwiązania dostępne na polskim rynku. Ciekawą opcję można znaleźć wśród okularów sportowych marki Demon (dystrybucja Optykon), mianowicie model Tour bifocal dla dalekowidzów, z segmentem ułatwiającym odczytywanie informacji z GPS czy zegarka.

Pojawiają się także nowe materiały, z których wykonywane są ramy okularów narażonych na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i środowiskowe. Jedną z takich nowości jest ceramiczna powłoka Cerakote, która pierwotnie stosowana była na broni, a teraz pokrywa się nią oprawy wykonane z różnych materiałów, jak metal, tworzywa sztuczne, polimery, a nawet drewno.
Powłoka ta zwiększa odporność opraw na ścieranie, korozję, związki chemiczne oraz uderzenia. Powłoka Cerakote jest stosowana np. na okularach Oakley.

W dalszym ciągu w kolekcjach sportowych popularne są niezwykle wytrzymałe oprawy wykonane z poliwęglanu oraz z takich nowoczesnych materiałów, jak Kynetium czy Grilamid. Ciekawym materiałem jest bardzo lekki PMP(Polimetylopenten) - wykonane z niego oprawy unoszą się na wodzie. Przy tym jest on wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Innym materiałem wykorzystywanym w oprawach sportowych jest TPEE, czyli termoplastyczny elastomer, którego właściwości zbliżone są do gumy. Wykonane z TPEE oprawki są niezwykle odporne na wyginanie i odkształcanie, a przy tym bardzo lekkie oraz przyjemne w dotyku i wygodne w użytkowaniu. Na ostatnich targach Mido także grupa Safilo pokazała oprawy z nowego materiału o nazwie Rilsan Clear, który jest hipoalergiczny, odporny chemicznie, elastyczny i trwały. Ze względu na swoje właściwości ma szansę wyprzeć oprawy wykonane z nylonu. Możliwe jest produkowanie z niego opraw przezroczystych.

Soczewki w okularach sportowych, poza specjalnymi konstrukcjami, mają coraz lepsze powłoki polaryzacyjne (jak w ofercie Maui Jim) oraz utwardzające, poprawiające jakość widzenia i wytrzymałość soczewek. Najczęściej używane materiały soczewkowe to poliwęglan i Trivex. Nowością pokazaną niedawno jest technologia Under Armour Storm Lens, która powstała dzięki współpracy amerykańskiej firmy Under Armour z producentem soczewek Carl Zeiss Vision. Soczewki te stworzono dla najbardziej wymagających użytkowników okularów sportowych. Są one niezwykle wytrzymałe na uderzenia (10-krotnie bardziej niż poliwęglanowe), hydrofobowe i oleofobowe (są odporne na oleje, słoną wodę, środki owadobójcze i kremy do opalania), a przy tym wyposażone w filtr polaryzacyjny. Dają 100% ochrony przed promieniowaniem UV.

W ofertach wielu firm na polskim rynku można znaleźć soczewki dedykowane sportowcom. Wśród nich warto na pewno wymienić trzy nowości (m.in. w ofercie Jai Kudo). Pierwszą z nich jest soczewka Transitions S0LFX, łącząca w sobie doskonałą technologię fotochromową z polaryzacją. Soczewki te blokują w 100% promieniowanie UVA i UVB. Poprawiają kontrast oraz redukują oślepiające odblaski. Soczewki mogą być zabarwione w kolorze szarym (przyciemniają się od 65 do 85%) oraz karmelowym (70-88%). Dedykowane są zwłaszcza dla osób uprawiających takie sporty, jak golf, narciarstwo, tenis oraz kolarstwo i dostępne w wersji jednoogniskowej i progresywnej.

Drugą nowością jest soczewka TVG PolarSun. Jest to bardzo ciekawa soczewka łącząca w nowatorski sposób fotochrom i polaryzację. Polaryzacja w tej soczewce jest bowiem zmienna i zależy od zabarwienia soczewki pod wpływem promieniowania UV: im ciemniejsza soczewka, tym wydajniej działa polaryzacja. Soczewki te są dedykowane osobom uprawiającym turystykę górską czy żeglarstwo.

Ostatnią z nowości jest soczewka NXT Tinted, która ma stałe zabarwienie, a wykonana jest z bardzo wytrzymałego materiału Trivex. Jej zaletą jest bardzo duże zabarwienie, bo aż 85%, co zapewnia komfort w bardzo nasłonecznione dni. Można ją zamówić w trzech kolorach: brązowym, szarym i zielonym. Polecana jest osobom aktywnym - np. rowerzystom czy narciarzom.

Warto przypomnieć także inne soczewki dedykowane sportowcom, jak rodzina Sport & Fashion firmy Rodenstock, w której znalazły się dwie grupy soczewek nowej generaq'i. Pierwsza z nich to Rodenstock Perfection z soczewkami progresywnymi Impression FashionCurved 2 do bardzo zakrzywionych opraw, Impression Sport 2 dla osób uprawiających sporty dynamiczne oraz z jednoogniskową soczewką Impression Mono Sport 2. W porównaniu do poprzedniej, pierwszej generaq'i soczewki te zapewniają optymalizację do wielkości źrenicy przy uwzględnieniu aberraqi soczewki w oku. W drugiej grupie Rodenstock Superior znajdują się soczewki Perfalit Sport 2 i Perfalit Sport.
Firma JZO ma w swojej ofercie soczewki dla sportowców RSO w wersji jednoogniskowęj RSO DS oraz dwie konstrukcje progresywne, RSO Sun dla osób uprawiających sport rekreacyjnie oraz RSO DSport dla osób, które w czasie uprawiania sportu potrzebują mieć szerokie ostre widzenie do dali, a rzadko korzystają z bliży.

Firma Shamir także ma w swojej ofercie dedykowane soczewki dla sportowców, zarówno jednoogniskowe, jak i progresywne. Należą do nich soczewki: Shamir Run dla biegaczy, Shamir Ski dla narciarzy, Shamir Golf dla golfistów oraz Shamir Attitude do panoramicznych opraw sportowych lub dużych opraw okularowych.

W obecnych czasach dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które można zaproponować klientowi uprawiającemu sport i wymagającemu korekcji wady wzroku. Korzystajmy z tego, co oferują producenci i dystrybutorzy, aby jak najlepiej spełnić potrzeby naszego aktywnego klienta.


Opr. M.L., TKK


O czym należy pamiętać, wybierając oprawę do wmontowania soczewek sportowych:
1. Oprawa powinna posiadać dwie osobne, możliwe do wyjęcia, tarcze okularowe. W przypadku opraw z tworzyw sztucznych należy zwrócić uwagę na to, czy są one na tyle elastyczne lub plastyczne, by dało się przeprowadzić montaż soczewek korekcyjnych. Dostarczenie szablonów lub demolensów jest niezbędne.
2. Tarcza może mieć dowolny kształt, również taki z wcięciami lub wypustkami. Soczewki mogą zostać zamontowane do oprawy pełnej lub otwartej.
3. Faseta powinna być odpowiednio głęboka (0,8- 1,6 mm) oraz szeroka (min. 1,6 mm). Zapewni to
stabilne osadzenie soczewek. Jej kształt może być dowolny, o ile umożliwi to poprawny i bezpieczny montaż soczewek.
źródło: Szajna Laboratorium Optyczne

Żródło: Branżowy dwumiesięcznik optyka numer 2(27)2014

Top